Panele fotowoltaiczne – czy warto

Wielu przyszłych użytkowników paneli fotowoltaicznych zastanawia się, czy faktycznie warto w nie inwestować. Czy (i jak szybko) fotowoltaika w Polsce się rozwija? Na pewno gromadzi coraz większą liczbę konsumentów, między innymi w takich województwach, jak: Dolny Śląsk, Wielkopolska, Śląsk czy konkretniej w dużych miastach: Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa. W Polsce cały czas budują się nowe elektrownie PV, a panele fotowoltaiczne zdobywają coraz liczniejsze rzesze fanów.

Warto przyjrzeć się temu, jak działają baterie – panele słoneczne i w jaki sposób gromadzą energię słoneczną, by później zamienić ją w prąd (można o tym przeczytać w innym artykule). Montaż paneli słonecznych nie trwa długo i zazwyczaj przebiega w ciągu 1 dnia. Miejscem umieszczenia paneli fotowoltaicznych jest najczęściej dach – również płaski – ale może być to też konstrukcja naziemna. Ogniwa fotowoltaiczne równie dobrze działają na ziemi – najważniejsze jest to, by ustawić je pod odpowiednim kątem względem nieba. Można zatem instalacje fotowoltaiczne dopasować do swoich potrzeb – projektowanie instalacji fotowoltaicznych to proces mocno spersonalizowany, uzależniony od miejsca docelowego montażu. By samemu sprawdzić, ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne i ile wyniesie nas szacunkowy koszt instalacji, można w tym celu wykorzystać specjalny kalkulator internetowy.

Ogniwa fotowoltaiczne “wsysają” energię słoneczną, a następnie konwertują ją na prąd stały, czyli taki, z którego możemy korzystać np. w domu lub w biurze. 

Jest to zatem rozwiązanie na pewno przyjazne dla środowiska i po kilku latach można zauważyć, że również oszczędne.

Istnieje też coś takiego jak dofinansowanie – dotacja do fotowoltaiki. Można starać się o nią przez różne programy – np. “Mój Prąd” – wniosek bez problemu znajdziemy przez Internet. Dotacja na pewno pomaga zoptymalizować koszta, które będziemy musieli ponieść m.in. za baterie fotowoltaiczne. Niedawno nawet zostały ustanowione przepisy, dzięki którym od rozliczenia podatkowego możemy odjąć kwotę wydaną na instalację i sprzęt, co pozwala na zmniejszenie kosztów o 18% (albo 32%).

Systemy fotowoltaiczne posiadają różne elementy, np. falownik i licznik, a dzięki nim, możemy przeglądać wyniki pracy paneli słonecznych – nawet za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Konstrukcja PV jest montowana w taki sposób, by warunki pogodowe nie wpływały na pogorszenie jej stanu fizycznego.

Jak to działa? Najkorzystniej dla użytkowników systemów fotowoltaicznych, jest na bieżąco zużywać energię, którą te systemy wyprodukują. Nie ulega wątpliwości, że słoneczny dzień przynosi większą ilość wyprodukowanych kWh. Żywotność instalacji fotowoltaicznej sięga długich lat, a więc rozwiązanie to ma działanie długofalowe. Koszt instalacji może zwrócić się już po kilku latach, a w kolejnych, możemy na panelach słonecznych zaoszczędzić nawet 90%.

Kolejną zaletą używania energii z ogniw PV jest to, że prąd produkuje się samemu, więc nie trzeba go w całości kupować od dostawcy. Codzienna obserwacja wyników z inwertera może nam pokazać zadowalające wyniki – szczególnie, gdy użycie urządzeń elektrycznych jest duże, opłaca się to jeszcze bardziej.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *