Które panele fotowoltaiczne są lepsze – monokrystaliczne czy polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne dzielą się na różne rodzaje, dopasowywane do indywidualnych potrzeb i panujących w miejscu instalacji warunków. Wielu potencjalnych klientów korzysta nawet z wyszukiwarek internetowych, by móc znaleźć ranking pozycjonujący ogniwa fotowoltaiczne. Przede wszystkim należy zapoznać się z różnicami pomiędzy dwoma najpopularniejszymi typami: mono- i polikrystalicznymi – w tym artykule przeprowadzimy porównanie tych dwóch rodzajów paneli fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne dla domu mają spełniać określone funkcje – powinny cechować je przede wszystkim trwałość, sprawność oraz trwała konstrukcja. Dzielą się one m.in. na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Na który montaż paneli fotowoltaicznych jednak powinniśmy się zdecydować?

Panele monokrystaliczne są zbudowane z monokryształu krzemu. Ich wygląd cechuje delikatny kształt ośmiokąta oraz ciemna barwa. Gwarantują one największą sprawność instalacji, a zarazem większą (w porównaniu do paneli polikrystalicznych) moc wypływającą z jednego panelu. Są szczególnie funkcjonalne w przypadku dachu o małej powierzchni, na którym chcemy umieścić panele. Weźmy taki przykład – mieszkamy w domu o wysokiej, ale dosyć chudej konstrukcji, więc nasz dach ma ograniczoną przestrzeń. Ogniwa paneli monokrystalicznych będą w tym przypadku działały najefektywniej, z największą mocą.

Panele polikrystaliczne PV są zbudowane z krzemu polikrystalicznego. Jego ogniwa są jasnoniebieskie i prostokątne lub kwadratowe. Zapewniają mniejszą moc, jednak ich cena również jest mniejsza – finalnie wypadają bardziej ekonomiczne, jako te tańsze panele słoneczne. Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, warto przeprowadzić rozpoznanie – szczególnie, ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne o interesującym nas typie. Może się okazać, że wystarczające będą dla nas panele polikrystaliczne o mniejszej mocy.

Konstrukcja paneli monokrystalicznych szczególnie efektywnie wytwarza energię w słoneczne dni. Ogniwa fotowoltaiczne na panelu polikrystalicznym natomiast lepiej sprawdzą się przy korzystaniu ze światła odbitego i rozproszonego. Porównując moce przerobowe obu, są one do siebie dosyć podobne. Ogółem mówiąc, panele PV monokrystaliczne cechuje estetyka, polikrystaliczne zaś są uniwersalne i tanie.

Na sposób montażu może zatem wpływać kilka czynników, które należy dokładnie przeanalizować przed zakupem.

Baterie słoneczne – o tym, jakie jest ich działanie, warto poczytać (w innym artykule) przed wybraniem typu paneli fotowoltaicznych.

Czy to się opłaca? Fotowoltaika jest coraz popularniejsza, a to za sprawą tego, że jest po pierwsze eko, po drugie – inwestycja zwraca się (zazwyczaj) po kilku latach użytkowania. W Internecie możemy znaleźć masę pozytywnych komentarzy na ten temat – w końcu jest to przede wszystkim oszczędność i ekologiczność.

Branża fotowoltaiczna w Polsce (i nie tylko) bardzo szybko się rozwija, a rozwój ten szczególnie widać w takich miejscach, jak: śląsk, małopolska, woj. mazowieckie, podkarpackie czy podlaskie. Świetną inicjatywą jest program “Mój Prąd”, który daje szansę na otrzymanie dofinansowania we Wrocławiu jak i w całej Polsce. Wypełniając prosty wniosek, możemy starać się o zmniejszenie kosztów instalacji.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *