Jak działają panele fotowoltaiczne i w jaki sposób wytwarzają prąd

O fotowoltaice słyszy się ostatnio coraz częściej, najczęściej pod frazami “systemy fotowoltaiczne”, “energia słoneczna” czy “panele słoneczne”. Ale co to wszystko dokładnie oznacza? Fotowoltaika to inaczej system przetwarzania światła na energię elektryczną, zdatną do używania jej np. w domach, gospodarstwach itp. Energia elektryczna wytwarza się dzięki konwersji energii słonecznej, która przebiega w systemie działania paneli słonecznych (fotowoltaicznych). Panele fotowoltaiczne dobrze sprawdzają się szczególnie jako źródło prądu w domach, gospodarstwach czy większych posiadłościach. Ich zalety to na pewno ekologiczność oraz długofalowa oszczędność. Czy istnieją jakieś wady? Można śmiało przyznać, że jest to tylko kwestia poniesienia jednorazowego kosztu ich montażu, który, tak czy siak, zwraca się zazwyczaj po kilku latach użytkowania.

Proces przetwarzania – produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych przebiega następująco:

  •        Moduły fotowoltaiczne, stanowiące wspólnie panel słoneczny, są podstawowym elementem      procesu produkcji energii. To właśnie w nich zachodzi cały mechanizm fotowoltaiczny,               podczas którego z energii słonecznej pozyskiwany jest prąd.
  •        Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch płytek, pomiędzy którymi znajduje się pole elektryczne. Padające na nie promienie słoneczne zostają pochłonięte – wciągnięte elektrony są pobudzane do ruchu, co sprawia, że powstaje napięcie elektryczne.
  •        Nagromadzona w modułach energia słoneczna umożliwia powstanie prądu stałego, który następnie jest transportowany do falownika (inwertera). Jest on odpowiedzialny za przeobrażenie go w taki stan prądu (prąd stały), by możliwe było korzystanie z niego na podstawie właściwości naszych domowych gniazdek. Dzięki niemu, cała praca paneli jest spójna i efektywna, ponieważ dostosowuje on wygenerowany prąd do naszych instalacji elektrycznych, a co za tym idzie – czyni go zdatnym do użytku przez nas.
  •        Innym elementem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy, który zlicza wygenerowaną oraz pobraną przez nas energię. Przy nadmiarze energii, system inteligentnie kieruje ją do sieci energetycznej, dzięki czemu może ona być wykorzystana później, gdy będzie bardziej potrzebna.
  •        Ostatnim etapem całego procesu jest “wejście” prądu w ruch, czyli aktywne i sukcesywne wykorzystywanie go w urządzeniach elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne PV montuje się najczęściej na dachu domu – jest to zazwyczaj najlepsze i najefektywniejsze miejsce na montaż. Ten sposób instalacji sprawia, że panele mają najlepszy “kontakt” z promieniami słonecznymi, więc wchłaniają ich najwięcej, a co za tym idzie – konwersja energii słonecznej na elektryczną przebiega najsprawniej.

Baterie słoneczne – o tym, jakie jest ich działanie, warto poczytać (w innym artykule) przed wybraniem typu paneli fotowoltaicznych.

Czy to się opłaca? Fotowoltaika jest coraz popularniejsza, a to za sprawą tego, że jest po pierwsze eko, po drugie – inwestycja zwraca się (zazwyczaj) po kilku latach użytkowania. W Internecie możemy znaleźć masę pozytywnych komentarzy na ten temat – w końcu jest to przede wszystkim oszczędność i ekologiczność.

Branża fotowoltaiczna w Polsce (i nie tylko) bardzo szybko się rozwija, a rozwój ten szczególnie widać w takich miejscach, jak: śląsk, małopolska, woj. mazowieckie, podkarpackie czy podlaskie. Świetną inicjatywą jest program “Mój Prąd”, który daje szansę na otrzymanie dofinansowania (w miastach takich jak: Wrocław, Częstochowa, Opole, Łódź czy Warszawa). Wypełniając prosty wniosek, możemy starać się o zmniejszenie kosztów instalacji.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *